En
شرکت سیاحتی علیصدر > اخبار > 29 فروردین (۱۸ آوریل)، روز جهانی بناها و محوطه‌ها

میراث برای نسل‌ها

شعار امسال ایکوموس جهانی برای سال ۲۰۱۸
29 فروردین (۱۸ آوریل)، روز جهانی بناها و محوطه‌ها

در سال ۱۹۸۳ میلادی، در بیست و دومین مجمع عمومی یونسکو، ۱۸ آوریل را روز بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی قرار دادند و به تصویب رساندند. ایکوموس جهانی و کمیته‌های ملی ایکوموس هر سال برای گرامیداشت این روز مهم برنامه‌های ویژه‌ای تدارک می‌بینند. در سالیان اخیر که ایکوموس جهانی برای هر سال موضوعی را انتخاب و معرفی می‌کند، برنامه‌های ویژۀ گرامیداشت روز جهانی بناها و محوطه‌ها با هماهنگی بیشتری در مقیاس جهانی در پیرامون این موضوعات منتخب برنامه‌ریزی و برگزار می‌شود.

موضوع منتخب سال ۲۰۱۸، که امسال در برنامه‌های کمیته‌های ملی و کمیته‌های بین‌المللی علمی نقشی پررنگ خواهد یافت، «میراث برای نسل‌ها» است. کارگروه متخصصان نوخاسته (Emerging Professionals Working Group) سکان‌دار برنامۀ امسال است. بیان سرگذشت‌ها و انتقال دانش از نسلی به نسل بعد گامی حیاتی در شکوفایی فرهنگی است، که مشخصۀ تجربۀ انسانی از دیرباز بوده است.

«جوانان امروز رهبران فردا هستند». ـ نلسون ماندلا
در روز جهانی بناها و محوطه‌های ۲۰۱۸، ایکوموس خواهان تجلیل دو امر زیر است:

انتقالِ میان‌نسلیِ دانش: تلاش در جامعۀ جهانی برای تأکید بر اهمیت تبادل دانش میان نسل‌ها برای اشاعۀ اصول غایی ایکوموس در حفاظت و حمایت از میراث فرهنگی.

راهبر شدنِ جوانان: در هر کشور متخصصان نوخاسته رویدادهایی را سازمان خواهند داد که با استفادۀ خلاق از رسانه‌های عمومی، بخش جوان‌تر جامعه را مخاطب قرار می‌دهد.

ارتباط در میان نسل‌های گوناگونِ فعالان میراث فرهنگی سبب می‌شود که تبادلاتی سازنده پدید آید. ترکیب دانش فعالانِ پرتجربه، با توان و تحرک اعضای جوان‌تر، دستیابی به رهیافتی کل‌باور‌تر به اقدامات کنونی را میسر خواهد کرد.

روز جهانی بناها و محوطه‌های ۲۰۱۸ فرصتی است برای تأکید بر اهیمت تبادل میان‌نسلی در پاس‌داشت و گرامیداشت میراث.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *