En
شرکت سیاحتی علیصدر > اخبار > گزارش تصویری > یکم تا هفتم مهرماه، مادستان میزبان همایش بین‌المللی راه ابریشم خواهد بود…

همایش بین‌المللی راه ابریشم از یکم تا هفتم مهرماه امسال به میزبانی همدان برگزار می شود و ۱۶ کشور میهمان این کهن‌شهر هستند.

 معرفی هرچه بیشتر و برجسته سازی آثار تاریخی استان همدان محور میزبانی از همایش جهانی راه ابریشم است

18 سپتامبر 2019
کد خبر: 5488

همایش بین‌المللی راه ابریشم از یکم تا هفتم مهرماه امسال به میزبانی همدان برگزار می شود و ۱۶ کشور میهمان این کهن‌شهر هستند.

 معرفی هرچه بیشتر و برجسته سازی آثار تاریخی استان همدان محور میزبانی از همایش جهانی راه ابریشم است

 

«عباس صوفی» در نشست خبری با خبرنگاران همدان به مناسبت رویداد جهانی «راه ابریشم» گفت: از هر فرصتی جهت معرفی استان همدان به جهانیان جهت جذب گردشگر و ثبت آثار تاریخی این استان استفاده می کنیم.

 

 شهردار همدان با بیان اینکه نشست «جهانی راه ابریشم» با حضور 16 کشور عضو سازمان «راه ابریشم» در همدان برگزار می‌شود، اظهار کرد: حضور ارکان و مدیران یونسکو به مدت یک هفته در همدان برای ثبت جهانی آثار کمک شایانی می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه 90 مهمان خارجی در این رویداد در همدان حضور خواهند یافت ، افزود: وفاق خوبی بین مسوولان استان برای برگزاری این رویداد برقرار است.

 

شهردار همدان با تاکید بر نقش رسانه ها در این همایش اظهار داشت: مغفول ماندن آثار و ظرفیت های تاریخی همدان یکی از دغدغه های بزرگ به شمار می رود و انتظار داریم با کمک رسانه ها این خلاء برطرف شود.

 

صوفی افزود: اطلاع رسانی گسترده این همایش مهمترین برنامه کمیته اجرایی است و انتظار می‌رود رسانه ها اطلاع رسانی گسترده از این همایش داشته باشند

 

پیشنهاد ایجاد دفتر منطقه‌ای یونسکو در همدان

 

نایب رئیس شورای شهر اسلامی همدان نیز در ادامه این نشست  با بیان اینکه سه پیشنهاد به سازمان یونسکو داده شده است، اظهار کرد: ایجاد دفتر منطقه‌ای یونسکو در همدان یکی از پیشنهاداتی است که در حال پیگیری آن هستیم.

 

«حمید بادامی‌نجات» با اشاره به اینکه دومین پیشنهاد به سازمان یونسکو کشف همدان به عنوان پروژه جهانی با همکاری سازمان میراث فرهنگی و شهرداری است، گفت: پیشنهاد  دوم بحث شناخت همدان جهت جذب گردشگر و سوم سیتی‌برندینگ همدان است، استان همدان چندین پتانسیل برندینگ دارد و سازمان یونسکو می‌تواند این پروژه را دنبال کند.

 

ششمین نشست جهانی ، راه ابریشم از یکم تا هفتم مهرماه جاری به میزبانی همدان برگزار می‌شود و ۱۶ کشور مهمان شهر همدان هستند.

 

حسن محمدی دبیر همایش جهانی راه ابریشم درباره برنامه‌های همایش راه ابریشم توضیح میدهد

نشست اول در این همایش کمیته هماهنگی میراث برای تثبیت ثبت‌های زنجیره‌ای است.

نشست ادیان و معنویات در جاده ابریشم دومین برنامه همایش جهانی راه ابریشم است.

سومین برنامه تخصصی این همایش با عنوان کنفرانس بین ادیان و فرهنگ در دانشگاه بوعلی سینا برگزار می‌شود.

 

 

مراسم افتتاحیه همایش جهانی راه ابریشم در استانداری و ۲ نشست تخصصی در هتل باباطاهر برگزار خواهد .

همایش جاده ابریشم با حضور رئیس یونسکو در همدان برگزار می‌شود

معاون عمرانی استاندار همدان با بیان این که همدان از یکم تا هفتم مهرماه میزبان همایش جاده ابریشم است، گفت: رئیس یونسکو برای حضور در این اجلاس به همدان سفر می‌کند.

ظهر امروز نشست خبری همایش راه ابریشم با حضور معاون عمرانی استاندار، رئیس و نایب رئیس شورای اسلامی شهر، شهردار همدان و مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان در تالار قرآن همدان برگزار شد.


رئیس یونسکو به همدان می‌آید
معاون عمرانی استاندار همدان در این نشست با بیان این که تلاش‌ها برای معرفی همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین ادامه دارد اظهار داشت: رویداد همدان 2018 در سال گذشته در همین راستا برگزار شد و امسال همایش کشورهای جاده ابریشم را در همدان میزبانی می‌کنیم.
عراقی افزود: این نشست از اول مهرماه تا هفتم مهر در همدان برگزار می‌شود و از مسئولان کشوری تا کنون حضور دکتر غلامی وزیر علوم در این همایش قطعی شده است.
وی با اشاره به این که در حال رایزنی با دیگر مسئولان کشوری برای حضور در این همایش هستیم گفت: مهمترین ویژگی این نشست این است که یک روزه نیست و چندین نشست تخصصی درطول چند روز برگزار می‌شود.
معاون عمرانی استاندار همدان تاکید کرد: ویژگی مهم دیگر این نشست این است که تعدادی از مهمانان عضو یونسکو هستند که مسئولیت ثبت جهانی آثار و جاذبه‌های گردشگری را بر عهده دارند و مسئولان استان می‌توانند با رایزنی با این افراد آثاری از استان را که قابلیت ثبت جهانی دارند معرفی کنند.
وی با اشاره به این که رئیس یونسکو هم برای حضور در نشست‌های تخصصی جاده ابریشم به همدان می‌آید، گفت: ظرفیت خوبی است که از برد خبری حضور رئیس یونسکو در همدان نهایت استفاده را ببریم.
16 کشور در اجلاس جاده ابریشم شرکت می‌کنند
شهردار همدان نیز در این نشست با اشاره به این که اعتقاد دارم از هر فرصتی باید برای توسعه و معرفی همدان استفاده شود اظهار داشت: میزبانی همدان از نشست‌های تخصصی جاده ابریشم یکی از فرصت‌هایی است که باید از آن نهایت استفاده را برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان و شهر همدان برد.
عباس صوفی افزود: 16 کشور عضو اجلاس جاده ابریشم در این نشست حضور دارند و این نخستین نشست‌ این اجلاس است که به میزبانی کشور ایران برگزار می‌شود.
وی عنوان کرد: ارکان یونسکو در این نشست‌های تخصصی حضور دارند و این فرصت مناسبی است که بخشی از جاذبه‌های باستانی و طبیعی استان و شهر همدان را که قابلیت جهانی شدن دارند به آنها معرفی کنیم.
صوفی تصریح کرد: امیدوارم با همکاری مسئولان استان، استانداری، شورای محترم شهر، اداره کل میراث فرهنگی و به ویژه رسانه‌های استان که باید برای اطلاع رسانی این نشست تلاش ویژه‌ای داشته باشند میزبانی آبرومندی از این اجلاس جاده ابریشم داشته باشیم.
3 پیشنهاد تخصصی در اجلاس ارائه می‌دهیم
نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز با اشاره به این که در نشست‌های تخصصی جاده ابریشم قصد داریم 3 پیشنهاد ارائه کنیم اظهار داشت: پیشنهاد نخست این است که دفتر منطقه‌ای یونسکو در همدان ایجاد شود.
حمید بادامی نجات افزود: یونسکو در ایران تنها در شهر یزد دفتر منطقه‌ای دارد و قصد داریم تلاش کنیم دومین دفتر یونسکو در همدان تاسیس شود.
وی عنوان کرد: دومین پیشنهاد ما این است که پروژه شناخت و کشف همدان که یک پروژه جهانی است با کمک یونسکو دنبال شود.
بادامی نجات تصریح کرد: سی تی برندینگ نیز در این نشست‌های تخصصی جاده ابریشم دنبال می‌شود تا بتوانیم چند برند خوب برای عرضه صنایع دستی و سایر سوغات استان همدان تعریف و معرفی شود.
برگزاری کارگاه‌های تخصصی متعدد در اجلاس راه ابریشم
دبیر کمیته اجرایی نشست راه ابریشم نیز با بیان این‌که این همایش از اول مهر تا 7 مهر برگزار می شود اظهار داشت: در دو روز نخست اجلاس نشست‌های تخصصی اعضا برگزار می‌شود.

 


حسن محمدی افزود: برگزاری کارگاه گفت‌وگوی بین مذاهب و گفت‌وگوی بین فرهنگی در کشورهای مسیر جاده ابریشم، دومین کنفرانس بین المللی معنویت در مسیر جاده ابریشم، کنفرانس سالانه رابط‌های ملی جاده ابریشم در کنار بازدید اعضا از جاذبه‌های شهر همدان از برنامه‌های این نشست است.
وی با اشاره به این که شاهد برگزاری جشنواره صلح نوشته‌های جاده ابریشم، مجمع شهرداران شهرهای محور جاده ابریشم در این اجلاس خواهیم بود گفت: میزبانی شایسته همدان از این رویداد با توجه به شرکت 90میهمان بین المللی کمک شایانی به معرفی شهر همدان می‌کند.
محمدی با اشاره به این که کشورهای مهمی از جمله چین، اسپانیا و ازبکستان از این اجلاس میزبانی کردند عنوان کرد: این اجلاس با پیگیری‌های نایب رئیس شورا و حمایت سایر اعضای شورا و شهردار همدان وهمچنین طی شدن مراحل متعدد به همدان رسید.

حجت الله ایوبی
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران

امروزه جاده ابریشم در دنیا به عنوان یک برند شناخته شده و در سازمان جهانی یونسکو بخش ویژه ای برای آن در نظر گرفته شده است. کشورهای مختلف در تلاشند تا سهم خود را در جاده ابریشم تعریف کنند و چندین دوره همایش بین المللی نیز برگزار شده است چراکه در این همایش ها صدای میزبان بهتر و بیشتر شنیده می شود . همایش راه ابریشم فرصتی برای همدان است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *