En
شرکت سیاحتی علیصدر > اخبار > همدان 2018 با دو رویداد بزرگ…
14 ژانویه 2018
دسته:
کد خبر: 2961

چرا همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شد

 

جام جم همدان_همدان شهری است که از جانب سازمان میراث فرهنگی، صنايع دستي و گردشگري كشور در دومین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای آسیایی جهت کسب عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شد.
با حضور مسئولين اين سازمان در جلسه مقامات عالی رتبه گردشگری دومین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو مجمع گفتگوهای آسیایی(ACD) که در تاریخ ۲۱ تا ۲۵ خرداد در شهر «سیم ریپ» کشور کامبوج برگزار شد و با بیان ارزش ها و ویژگی های تاریخی، تمدنی و گردشگری همدان، این شهر به عنوان پایتخت گردشگری آسیا پيشنهاد گرديد.
این پیشنهاد که به استناد مصوبات اجلاس وزیران کشورهای عضو در آوریل ۲۰۱۴ در منامه بحرین مبنی بر معرفی شهرهای پیشنهادی برای تعیین پایتخت گردشگری آسیا داده شد، دستاوردهای زیادی را جهت معرفی ظرفیت ها و توسعه گردشگری کشور در ۳۳ کشور عضو از قاره آسیا به همراه خواهد داشت.

دومین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو مجمع گفتگوهای آسیایی (ACD) از چهار بخش تشکیل شد که عبارت بودند از: نشست وزرای گردشگری، نشست کارشناسان ارشد، تور بازدیدهای فنی و نیزکنفرانس گردشگری پایدار و شهرهای تاریخی که متناسب با موضوع، نمایندگانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتخاب شده و در این رویداد شرکت داشتند.

این سازمان به عنوان محل گفتگوی کشورها درباره سیاست‌ها و تجارب عملی آنها درباره دانش گردشگری است. سازمان جهانی گردشگری نقش مرکزی و مهمی در ترفیع وضعیت تعهد و توانایی‌های موجود کشورهای در حال توسعه در زمینه گردشگری دارد. سازمان جهانی گردشگری همچنین به وسیله متقاعد کردن کشورهای عضو از طریق معرفی مقاصد توریست‌ها از سفر، حداکثر منفعت اقتصادی که توریسم می‌تواند با خود به همراه بیاورد و تاثیرات اجتماعی و فرهنگی ناشی از توسعه توریست و در عین حال کاهش تاثیرات زیست ‌محیطی و تاثیرات منفی اجتماعی آنها، برای اجرایی شدن دستورالعمل‌های جهانی اخلاق حرفه‌ای در توریسم تلاش می‌کند.

در حال حاضر ۱۵۷ کشور، منطقه و بیش از ۳۰۰ عضو وابسته، به نمایندگی بخش خصوصی، موسسات آموزشی، شرکت‌های جهانگردی و مراجع صلاحیت‌دار محلی در این سازمان عضو هستند.

اعمال مستقیمی که از تلاش‌های سازمان جهانی گردشگری حمایت می‌کند توسط دفاتری در آفریقا، آمریکا، شرق آسیا و اقیانوسیه، اروپا، خاورمیانه و جنوب آسیا اعمال می‌شود. دفتر مرکزی این سازمان در مادرید است. سازمان جهانی گردشگری موظف به اجرای اهداف توسعه هزاره، کاهش فقر و گسترش توسعه پایدار است.

به هر ترتیب پس از این انتخاب بود كه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان به رسانه ها اعلام کرد : وزیران گردشگری ۳۴ کشور آسیایی میهمان رویداد بزرگ و بین المللی همدان ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری آسیا می شوند.

مدير كل ميراث فرهنگي استان همدان در اين رابطه اعلام داشتند، روند احصای رویدادهای ملی و بین المللی برای برگزاری آنها در طول سال ۲۰۱۸ میلادی به میزبانی همدان در دستور کار قرار گرفته و بعد از پیگیری هاي بعمل آمده در سطح ملی و هماهنگی با وزراتخانه هاي مربوطه، برگزاری تعدادی از این رویدادها قطعی خواهد شد.

وي برپایی جشنواره بین المللی صنایع دستی با محوریت سفال در شهر جهانی لالجین را یکی ديگر از مهمترین رویدادهای همدان در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری آسیا بر شمرده و اظهار داشت سازمان ورزش و جوانان نیز از جمله دستگاه هايي است كه می تواند در سال ۲۰۱۸ با اجرای رویدادهای مبتنی بر ورزش های زمستانی و مسابقات ورزشی همچون صخره نوردی و … نقش بسزایی در معرفی ظرفیت های ورزشی همدان ایفا نمايد. مهندس مالمير حوزه گردشگری کشاورزی را نیز با توجه به محصولات خاص و منحصر به فرد همدان همچون کشمش، گردو، سیر، آلو و سیب زمینی، از جمله حوزه هايي بر شمرد كه می تواند با همکاری وزارت جهاد کشاورزی در برگزاری اين رويداد مورد توجه قرار گيرد.

مالمیر، با اشاره به مشاهیر بزرگي همچون ابوعلي سينا، باباطاهر عریان، میر رضی الدین آرتیمانی و ديگر شخصيت هاي برجسته استان، به ظرفیت های ويژه استان در اين حوزه اشاره نموده و گفتند : وزارت ارشاد می تواند با برگزاری برنامه های ملی همچون همایش باباطاهر در حوزه گردشگری ادبی استان همدان نقش آفرینی کند و مهمترین رویدادهای همدان در سال ۲۰۱۸ را رقم بزند. وی بر نقش مهم شهرداری ها در میزبانی مطلوب رویدادهای سال ۲۰۱۸ همدان تاکید کرده و مي افزايند : بخش اعظمی از کار را می توان از طریق این نهاد دنبال کرد و در قالب ستاد اجرایی با همکاری شهرداری رویدادی در شان همدان و کشور رقم زد.

در حال حاضر به منظور تحقق اهداف اين رويداد مهم بين المللي، شوراي سياستگذاري ملي در سطح سازمان ها و وزارتخانه هاي مرتبط تشكيل شده و در همين راستا شوراي سياستگذاري استاني به رياست استاندار تشكيل شده و از همان روزهاي ابتدايي دبيرخانه شورای استاني همدان ۲۰۱۸ در اداره كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان شكل گرفته است. با توجه به اهميت موضوع و لزوم مشاركت و همكاري همه دستگاه ها در برگزاري هر چه بهتر اين رويداد، ۹ كميته شامل : كميته اطلاع رساني و روابط عمومي، كميته تبليغات، كميته امنيتي و انتظامي، كميته پشتيباني، كميته تشريفات و روابط بين الملل، كميته زير ساخت، كميته سرمايه گذاري و امور اقتصادي، كميته هماهنگي رويدادها و كميته اجرايي رويداد، ذيل شوراي استاني تشكيل گرديده است. اين كميته ها متشكل از دستگاه هاي دولتي و بخش غير دولتي هستند كه به تناسب شرح وظايف و برنامه ها پيگير امور خواهند بود.

استان همدان که در دامان کوه الوند پهنه گسترانیده با تمدن سه هزار ساله از کهن‌ ترین شهرهای جهان و پایتخت نخستین حکومت های ایران در دوران مادها بوده‌ که به واسطه دارا بودن بیش از ۱۸۰۰ اثر تاریخی و گردشگری در سال ۱۳۸۵ با مصوبه مجلس شورای اسلامی به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران معرفی شد.

این استان با دارا بودن آثار تاریخی و باستانی ارزشمندی همچون تپه هگمتانه، کتیبه های گنجنامه، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، گنبد علویان و جاذبه های طبیعی همچون غار علیصدر هم‌ اکنون به عنوان پنجمین شهر گردشگری کشور شناخته می‌ شود.

همدان ظرفیت بالایی در حوزه گردشگری دارد و اميد است با هماهنگي و همكاري تمامي دستگاه هاي دولتي و بخش خصوصي استان بتوان همدان را به نحوي كه شايسته آن است در اين رويداد بين المللي به جهانیان معرفی كرده و همانگونه كه گردشگري محور توسعه استان قرار گرفته است، بهره برداري لازم در جهت توسعه همه جانبه استان و علي الخصوص گردشگري در اين رويداد عظيم بعمل آيد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *