En
شرکت سیاحتی علیصدر > اخبار > غار علیصدر، شگفت انگیزترین غار آبی جهان

شگفت انگیز همچون علیصدر
“علیصدر” نامی آشنا برای علاقمندان به غارنوردی و جویندگان شگفتی های خلقت خدا در کوه ها و صخره ها و حفره هاست. غاری با 190 میلیون سال قدمت و یادگاری از دوره ي دوم ژوراسيك که به لحاظ ویژگی های منحصر به فرد خود، زمین شناسان لقب غار زنده را به آن داده اند.
این غار که به طور طبیعی و بدون دخالت انسان به وجود آمده است 2180 متر بالاتر از سطح دریا است و ورودی سنگی آن 110متر با سطح زمین فاصله دارد. دماي داخلی غار با وجود نوسان دمای محیط بیرونی بین 40 درجه زیر صفر و 39 درجه بالای صفر در تمام طول سال با 14 درجه دما، طراوت و خنکای مطبوعی را برای بازدیدکنندگان به دنبال دارد.
علیصدر از معدود غارهای دارای استعداد قایقرانی در جهان است که عمق آب آن بین نیم تا 14متر در نوسان است و به لحاظ ارتفاع زیاد سقف غار تا سطح آبی که در برخی نقاط به 54 متر می رسد یکی از بهترین نقاط برای قایقرانی و انجام مطالعات زمین شناسی در آبی است که به طور دائم در جریان است. سختي آب ppm 275 و از نوع آهكي است و سطح آب داخل غار در اثر شرايط آب و هوايي بين 50 تا 100 سانتیمتر در طول سال متغير است .
هيچ گونه گاز سمي در این غار وجود ندارد، تنگي نفس در آن احساس نمي شود و هيچ موجود زنده اي در آن وجود ندارد.
وجود دریاچه های متعدد در نقاط مختلف غار و شفافيت آب جاري در آن بحدي كه تا عمق بیش از 10 متري با چشم قابل رويت است و وجود استكلاكتيك (چكنده) و استالاكميت هاي (چكيده) بسيار زيبا با اشكال گل كلمي، سوزني ، چتري املاح استلاكتيت، رسوب گذاري بر اثر نفوذ آب بر سنگ هاي آهكي و مواد معدني و مالاح بر سقف و ديواره ها، غار علیصدر را به یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین غارهای آبی و آهکی جهان مبدل کرده است.
این غار که تاکنون 11 هزار و 440 متر از طول مسيرهاي آن نقشه برداري شده است در ً15 ً وَ28 و 35ْ عرض شرق و 8ً وَ28 وْ 48 طول شمالي جغرافيايي و در دامنه شمالي سلسله جبال زاگرس و در عمق ارتفاعات ساري قيه از توابع شهرستان کبودرآهنگ استان همدان قرار گرفته است در سال 1339 و توسط تعدادي از کوهنوردان همدانی عضو گروه كوه نوردي سينا کشف شد، اولين خبر اكتشاف غار در روزنامه اطلاعات تاريخ 20/4/46 به چاپ رسيد و در حال حاضر به طور متوسط نزدیک به 700 هزار نفر در سال بیش نزدیک به 2 هزار و 10 متر از آن را به تماشا می نشینند.
اولين جايي كه از غار عليصدر نامبرده شده است در كتاب عجائب المخلوقات (عجائب نامه ) نوشته حكيم طوس همداني ملقب به سلماني در سنه585 تا 525 هجري قمري است. در اين كتاب که در حدود 900 سال پيش تاليف گرديده به عجايب و ديدني هاي همدان اشاره شده و چنین نگاشته شده است که در ناحيه اي از ولایت همدان بنام اعجم يا اچم ، كوهي است كه در آن دو كهف وجود دارد. از شخصی كه در آن ناحيت مي زيسته شنيدم که گفت شمع ها برداشتيم و در آن رفتيم به لب دريا رسيديم گرد بر گرد آن كوهي، اين شگفت است كه بحيره را بر سنگي پوشيده بود و بر بالاي آن كوهكي منطبق …………… تا اهالي اسلام آن را بخوانند و درصنع خدا تفكر كنند ( دكتر پرويز اذكايي – همدان – ص 256 )
این غار در گذشته هم پناهگاه مردم منطقه در موقع هجوم اشرار و قوای دشمن در جنگ هاي داخلي و خارجی بوده و هم منبع عظیم ذخیره آب به منظور استفاده خوراکی و كشاورزي.
نفوذ آب از حفره هاي سقف غار بصورت قطرات باران بر سطح آب درياچه غار لطافت خاصي را پديد آورده است که اين قطرات در طول زمستان بيشتر و در تابستان كمتر دیده می شود. نفوذ آب بر سنگ هاي اهكي باعث فرسايش و ايجاد حفره و بمرور زمان محوطه باز و تشكيل غار ميدهد .
وجود املاح مختلف مانند آهن ، منيزيم ، روي ، سرب ، مس و غيره در زير پوسته زمين به آب محتوي كربنات و بي كربناتها رنگ هاي مختلف زرد ، قرمز ، ارغواني ، قهوه اي ،‌سبز و آبي را ميدهد و همزمان با تشكيل چكيده ها و چكنده ها به اين شاهكار طبيعت رنگهاي طبيعي داده و زيبائي هاي آنرا صد چندان نمايانگر ميكند .
مايكل لومنز غارشناس آلماني معتقد است به احتمال زياد گاز co2 ( ناشي از آتشفشان ) يك نيروي پيش برنده در تشكيل غار در ناحيه عليصدر بوده است که وجود سنگ هاي آراگونيت در داخل غار از نظريه تائيد پديده هاي آتش نشاني در شكل گيري غار حمايت ميكنند.
غار علیصدر با دريچه هاي سلولي متعدد به طور دائم در حال تنفس است تنفس روزانه هزاران گردشگر، هواي مطبوع داخل غار را آلوده نمي كند .
اشكال استالاكتيت ها و استالاكميت ها در نقطه نقطه غار متفاوت و گوناگون است و اين تنوع بازديد از غار را مهيج ميكند .
نوسان سفره هاي آب زير زميني بر اثر تغييرات آب و هوائي مختلف ايجاد 9 طبقه (سطح) از اين طاقچه نموده كه حاكي از 9 سطح آب مختلف در گذشته است.
وجود تالارهای متعدد که تالار آزادي با ابعاد 40× 60× 100 متر از دیگر ویژگی های این غار است.
به نظر پروفسور لاومانس (m.laumanns) سرگروه تيم غار شناسي آلمان، غار علیصدر طولاني ترين غار ايران، جزء ده غار اول دنيا به لحاظ غارهاي طبيعي قابل بازدید و مهمترين غار نمايشي دارای استعداد قایقرانی است.
و در کلام آخر، غار علیصدر یکی از شگفن انگیزترین آیه های قدرت خداوند و کم نظیرترین نعمت پروردگار کریم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *