En
شرکت سیاحتی علیصدر > اخبار > علیصدر و گردشگری همدان در نگاه رسانه ها…(خبرگزاری ایسنا)

«همدان 2018» منبعی مهم برای پیشبرد اهداف گردشگری

یک کارشناس گردشگری در همدان به بررسی ابعاد مختلف رویداد «همدان 2018» و تأثیر آن برای جذب گردشگران پرداخت .

احمد رجبی‌راغب در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه امروزه محیط طبیعی، ابنیه و آثار تاریخی و صنایع دستی به تنهایی جاذبه‌های گردشگری یک مقصد شامل نمی‌شوند، تصریح کرد: در حقیقت رویدادهایی که در یک مقصد یا منطقه رخ می‌دهند، خود می‌توانند به عنوان منبعی مهم برای جذب گردشگر به شمار آیند .

وی ادامه داد: برپایی یک رویداد به گونه‌ایست که به طور معمول و بر خلاف زندگی متعارف و جاری جامعه میزبان است و نقطه آغاز و پایانی دارد و هدف از برپایی آن فعالیت‌های اجتماعی و یا گذراندن اوقات‌فراغت و یا جذب گردشگر است که همدان علاوه بر دو مورد اول به طور قطع سومین مورد را در سال 2018 دنبال خواهد کرد.

رجبی‌راغب یادآور شد: برگزاری یک رویداد موجب اعتبار بخشی، توجه رسانه‌ها و سرازیر شدن سرمایه به یک منطقه می‌شود که در پی آن تأمین هر چه بهتر نیازهای مردم محلی، رشد و توسعه آن منطقه را به همراه دارد و این امر سبب می‌شود تا سرمایه‌گذاری‌‌های کلانی در استان صورت گیرد که در پی آن تحولی عظیم در زیرساخت‌های این استان رخ خواهد داد .

وی خاطرنشان کرد: در این راستا با برگزاری یک رویداد ملی یا بین‌المللی در استان، سیل جدیدی از گردشگران برای دیدن رویدادها و یا تجربه شرکت در آنها به سفر می‌روند که دلایل توجه به این نوع گردشگری که در استان باید به طور قطع تقویت شود را می‌ ‎ توان جذب گردشگری در ایام غیر اوج سفر، جلب توجه رسانه‌ها به یک منطقه و مطرح کردن آن و ایجاد تحرک اقتصادی، اجتماعی و روحیه‌بخشی به جامعه و تشویق گردشگران به تکرار بازدید از یک محل نام برد .

رجبی‌راغب با بیان اینکه رویدادهای گردشگری بدان حد اهمیت دارند که ممکن است یک مکان از جاذبه‌های شناخته شده و مطرح کم‌بهره باشد، در حالیکه تدارک و برگزاری یک رویداد حائز اهمیت به جذب طیف وسیعی از گردشگران به آن محل بیانجامد، افزود: این مبحث برای همدان باید به مانند آب خوردنی ساده باشد چرا که دارای تمام پتانسیل‌های بی‌شماری در زمینه جذب گردشگر است و باید بر داشته‌هایش توجه جدی کرده و از آن بهره‌برداری لازم را به انجام برساند .

وی ادامه داد: نمونه بارز این استفاده را از عنوان شهر جهانی سفال و استفاده از آیتم صداوسیما در برنامه خندوانه می‌توان نام برد که پس از آن با طیف وسیعی از گردشگران مواجه شده و در این راستا رویداد «همدان 2018» که شامل دو رویداد بین‌المللی و آسیایی است، از همین رویدادهاست که می‌تواند نقش بسزایی در پیشبرد اهداف گردشگری استان داشته باشد .

رجبی‌راغب تصریح کرد: در سال‌های اخیر برگزاری رویدادهای گوناگون به گونه‌ای فعال شده‌اند که گویا مسابقه‌ای در تدارک و برگزاری رویداد در میان مقاصد گردشگری جهان در جریان است و این موضوع از آنجا که مسأله توسعه گردشگری کشور و استان در تیر و سرلوحه فعالیت‌های توسعه‌ای قرار گرفته می‌تواند به عنصری جذاب برای معرفی طیفی به نسبت روزآمدتر و قابل توسعه‌تر از جاذبه‌ها در صنعت گردشگری تبدیل شود و نیازمند توجه جدی تمامی اقشار از هر طیف و سازمانی است .

وی با بیان اینکه یکی از ابزارهای مفید برای برپایی هر چه بهتر رویداد «2018 همدان» توجه جدی به بخش خصوصی است، افزود: با سیاست‌های حمایتی و تشویقی برای فعالان حوزه گردشگری می‌توان مسیر حرکت عرصه گردشگری استان را هموارتر کرد و آنچه در این مورد باید توجه شود، حضور منسجم فعالان حوزه گردشگری و نیز نقش پررنگ عموم مردم به عنوان یک بازوی قوی و کمکی در این رویداد فراملی و در عرصه گردشگری است که این رویداد سرآغازی برای ایجاد تحولات در حوزه‌های مختلف به ویژه گردشگری استان است و باید سهم استان را در ورود گردشگران داخلی و خارجی افزایش داد.

 

گردشگری اولویت همدان در بودجه 97

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان با تأکید بر اینکه بودجه سال 97 مبتنی بر عملکرد است، گفت: گردشگری به عنوان استراتژی توسعه استان از اولویت‌های همدان در بودجه 97 است.

اسکندر صیدایی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه بودجه سال 97 واقعی‌تر و دقیق‌تر است، اظهار کرد: در لایحه بودجه سال 97 شفافیت و انضباط بودجه‌ای دیده شده است به‌طوریکه مجموعه فعالیت‌های ادارات برآورد شده و براساس آن بودجه تخصیص می‌یابد.

وی با اشاره به تمرکززدایی در بودجه 97، تصریح کرد: کل اعتبارات استان‌ها از بحث اعتبارات هزینه‌ای 4.3 درصد بوده که در بودجه 97 این اعتبارات به 24.5 درصد رسیده یعنی 6 برار شد است.

صیدایی افزود: بودجه آموزش و پرورش در سال 97، 770 میلیارد تومان درنظر گرفته شده که 3 برابر اعتبار هزینه‌ای بوده و بودجه بنیاد شهید نیز 350 میلیارد تومان و به صورت استانی است.

بودجه 97 به تولید و اشتغال نگاه‌ ویژه‌ای دارد

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان با بیان اینکه آب، محیط زیست، آلودگی‌ها، حمل‌ونقل ریلی، مسکن و بافت فرسوده از مباحث مورد توجه در بودجه سال 97 کشور است، خاطرنشان کرد: بودجه 97 به بحث تولید و اشتغال، مشارکت عمومی و خصوصی و صادرات غیرنفتی نگاه ویژه‌ای دارد.

وی با تأکید بر اینکه بودجه سال 97 تلاش برای حذف فقر مطلق وجود دارد، ادامه داد: همچنین در بودجه سال 97 به بهداشت، سلامت مردم اهمیت ویژه‌ای شده و بسیاری از ردیف‌های مازاد حذف و همین موضوع باعث شفافیت و انضباط مالی شده است.

صیدایی اظهار کرد: از دیگر ویژه‌گی‌های لایحه بودجه سال 97 توجه به اشتغال فراگیر، اشتغال روستایی و عشایری است و از طرفی به همه نیازمندان یارانه نقدی تعلق می‌گیرد به طوریکه هیچ نیازمندی در کشور نیست که از یارانه باز بماند.

راه‌آهن همدان-ملایر جزء پروژه‌های اولویت‌دار کشور در بودجه 97 است

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان با بیان اینکه اعتبارات هزینه‌ای کشور در بودجه 97 رشد 15 درصدی دارد، اظهار کرد: با ویژه‌گی‌هایی که بودجه 97 دارد، امیدواریم بتواند بستر را برای اشتغال فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه پروژه راه‌آهن همدان-ملایر جزء پروژه‌های اولویت‌دار کشور در بودجه 97 است، یادآور شد: راه‌آهن همدان- ملایر که شبکه شمال و جنوب را به هم وصل خواهد کرد، در اولویت دولت قرار گرفته است.

صیدایی با بیان اینکه رقم اعتبار مورد نیاز برای پروژه‌های استان پس از تصویب لایحه بودجه در مجلس مشخص خواهد شد، ادامه داد: مباحث گردشگری، انرژی خورشیدی، کشاورزی نوین، پروژه‌های مربوط به احیاء و بازسازی بافت قدیمی و هدایت و استفاده بهینه از منابع آب از اولویت‌های استان همدان در بودجه 97 است.

وی با اشاره به اینکه تا کنون 9 دوازدهم بودجه سال 96  محقق شده است، خاطرنشان کرد: در بحث پروژه‌های عمرانی و تملک نیز 50 درصد کل بودجه ابلاغ شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان در پایان گفت: اعتبارات هزینه‌ای استان همدان در بودجه 96 حدود 230 میلیارد تومان و اعتبارات تملک 550 میلیارد تومان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *