علیصدر معطر به عطر خوش شهدای گمنام می شود

22 آذر 1402

عشق شهدا مرز نمی‌شناسد، استان و شهر و روستا هم نمی‌شناسد. اینجا همدان است، دیاری شهیدپرور؛ اینجا مملو از جمعیت هزاران نفری برای استقبال از شهدا همیشه آماده است که همواره حماسه آفریدند.
داستان از شنیدن شروع شد، آن هم شنیدن خبر ورود شهدای گمنام به استان همدان و میزبانی علیصدری ها از عزیزان گمنامی که نام و نشان آنها نه تنها برای اهالی روستا بلکه برای گردشگری تبرک است . در هر سرزمینی و زیر هر آسمانی که نام شهید جاری و ساری شود دلها به ارادت احترام به آنها میلرزند . حالا قرار است در شب‌های منتهی به شهادت حضرت فاطمه(س) شهیدی به علیصدر بدرقه و در خانه ابدی مایه آرامش اهالی شود و تا همیشه این دیار متبرک به نام او باشد .
شهدای گمنام در مناطق گردشگری میتوانند گردشگری معنوی و فرهنگ شهادت و رشادت را به تصویر بکشند . همواره استقبال از شهدای گمنام توسط این مردم نشان داد که انقلاب نسل اول، دوم، سوم یا چهارم نمی‌شناسند؛ چون همین روز گذشته با نگاهی به صفوف تشییع‌کنندگان میشد دید که همه آمده بودند حتی برخی از مردمان علیصدری و فعالان گردشگری که معتقدند تدفین مبارک شهید گمنام در علیصدر یک اتفاق خجسته است . .
ماجرا اینگونه رقم خواهد خورد که در سالروز شهادت فاطمه زهرا (س) شهر اسدآباد در بوستان ملت، نهاوند در شهر برزول، کبودراهنگ در مجتمع سیاحتی غار علیصدر و همدان در کوی فرهنگیان، میزبان تشییع و خاکسپاری ۴ شهید گمنام خواهند بود.
استقبال رسمی از این شهدای گمنام در ۲۰ آذر در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان انجام و پس از آن تا سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) برای استقبال مردم در سطح استان حضور خواهند داشت اما متمایز ترین اتفاق این روزها حضور ابدی شهید گمنام در منطقه گردشگری علیصدر خواهد بود که موجب رضایت و خشنودی خاطر فعالان گردشگری و مردمان علیصدر قرار گرفت چرا که همه بر این باورند معرفی ظرفیت های فرهنگی و مذهبی به گردشگران یک رسالت است .
خاکسپاری پیکر مطهر شهدای جنگ تحمیلی در اماکن گردشگری ، که محل تبادل فرهنگ و داشته های تاریخی است، علاوه بر هویت بخشی و ایجاد انگیزه مضاعف در راستای تعامل فرهنگی ، همواره یادآور این موضوع مهم نیز خواهد بود که عزت، استقلال و امنیت امروز کشور در سایه فداکاری های شهدا حاصل شده است و بدون تردید برکت حضور این شهدای گرانقدر می تواند، ما را در این تقابل فرهنگی هوشیارتر نگه دارد.
در ماه های اخیر با استقبال اهالی فهیم و با درایت روستای علیصدر استقبال از شهدای گمنام برای متبرک شدن حال و هوای منطقه رقم خورد .
اینک که به یمن حضور شهدا، علیصدر رنگ و بویی دگر گرفته، شایسته است متولیان گردشگری نیز به فعالیت در این حوزه بهای معنوی بیشتری بدهند و همچون گذشته، یاد و خاطره شهدا را با حضور خود و خانواده های خود بر مزار پاک این شهدا و نیز شرکت در برنامه های فرهنگی و دینی که یقیناً به برکت حضور شهدا بعد از این بیشتر خواهد شد، زنده نگه دارند .
در یک کلام باید گفت ، نور حق خاموش شدنی نیست شهدا راه حق و حقیقت را رفتند و این راه همچنان ادامه دارد. امروز دیار گردشگر پذیر و فرهنگی علیصدر در استان همدان میزبان شهدای جان برکفی است که در دوران دفاع مقدس بدون هیچ چشم داشتی و تنها برای حفظ این مرز و بوم، اسلام، انقلاب و ناموس جان عزیز خود را نثار کردند و امروز مردم عاشقانه با حضور خود در آیین استقبال از آنان قدردانی خواهند کرد .

نگارنده:مریم مقدم

علیصدر معطر به عطر خوش شهدای گمنام می شود

تاریخ خبر: 22 آذر 1402