En
15 ژوئن 2017
کد خبر: 214

خوشه ملی گردشگری
چنانچه قادر باشیم روابط عملکردی هر یک از گروه های گردشگری و واحد های کسب و کار را در ارتباط باهم نشان دهیم در واقع جریان پویای خوشه گردشگری را تصور کرده ایم. پویائی خوشه گردشگری به گونه ای است که به رغم تفکیک بین سطوح خوشه روابط هدفمند را نشان می دهد.

سازمان های بین المللی خوشه صنعتی را به عنوان الگوی توسعه منطقه ای در بسیاری از مناطق جهان مطرح می کنند. خوشه را می توان در قالب تمرکز جغرافیائی گروهی معین از شرکت ها و سازمان های مربوط به هم در فضائی مشخص تعریف کرد.
تمرکز در یک منطقه جغرافیائی- وجود ارتباط درون بنگاهی و درون صنعتی بین بنگاه های عضو – در طول هم قرار گرفتن بنگاه ها در درون خوشه – همکاری بین بنگاه ها و انجام اقدامات مشترک و جمعی- وجود رقابت بین اعضا- هم رشته بودن بنگاه ها در یک شاخه یا دسته صنعتی خاص (تشکیل زنجیره ارزش)- وجود تهدیدها و فرصت های مشترک برای بنگاه های درون خوشه- پیدایش خدمات تخصصی فنی، مدیریتی و مالی در خوشه وابستگی به منطقه خاص اقتصادی – هم افزایی در رقابت و همکاری در خوشه و کارآئی جمعی و بهره برداری از حرفه های اقتصادی بیرونی- خصوصیاتی کلی می باشد که مبین لزوم توسعه خوشه ای می باشد.
بصورت خاص در حوزه گردشگری مجموعه ای از بنگاه های تجاری و غیر تجاری متمرکز در یک منطقه اقتصادی را شامل می شود که برای تولید یک یا چند محصول نهایی مشابه و مرتبط برای کسب صرفه های اقتصادی بیرونی با یکدیگر ارتباط عمودی و افقی برقرار می کنند. ارتباط درونی این بنگاه ها کاهش دهنده ی هزینه ها و تسهیل کننده دسترسی به نهادها، دانش و فناوری و بازارهای فروش و تامین نیازهای مشتری خواهد بود.
بصورت ساده خوشه پنج بخش ساختاری دارد. بخش مرکزی را واحدهای اصلی خوشه تشکیل می دهند؛ مانند واحدهای اقامتی- پذیرایی، تفریحی و غیره.
در اطراف هسته اصلی خوشه مجموعه ای از نهادهای حمایتی پشتیبان وجود دارد، همچون سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری
گروه دیگر تامین کنندگانند مانند تامین کنندگان مواد مورد نیاز رستوران ها و هتل ها
گروه بعدی ارائه دهندگان خدمات کسب و کار از قبیل موسسات آموزشی، گروه های مشاوره، خدمات پولی و مالی و غیره هستند.
این سه گروه، تامین و تقویت کننده هسته اصلی برای ارائه خدمات مطلوب تر، عرضه محصولات مشخص به سطح پنجم خوشه یا همان مشتریان می باشند
محصول نهایی خوشه های گردشگری متشکل از مقاصد گردشگری و خدمات و فضای جذاب گردشگری است که مردم را به منطقه جذب می کند. محصولات گردشگری قابل لمس نیست؛ بلکه قابل تجربه می باشد.
با توسعه بسته محصولات گردشگری، بسته سفر به عنوان یک محصول تلقی می شود که شامل درهم آمیزی حجم گسترده ای از نهاده های پایه و ارتباطات چند وجهی بین محصول نهائی و با نهاده های اولیه است
راهبرد توسعه خوشه ای یکی از الگوهای موفق سازماندهی بنگاه های کوچک و متوسط است که قریب به سه دهه بیشترین نقش را در توسعه منطقه ای کشورهای مختلف ایفا نموده.
کسب و کارهای بخش گردشگری در ایران دارای چالش ها و فرصت های مشترک هستند ولی روابط همکاری بین بنگاهی و بین صنفی نسبتا ضعیفی را شاهد هستیم و راهبرد سیاستگذارانه ی واحدی بر مبنای شریط فعلی و فرصت های آتی وجود ندارد.
ما به عنوان اولین عامل توسعه ی خوشه های گردشگری در سطح ملی و عضویت سازمان جهانی گردشگری چند بخش را بصورت موازی پیش می بریم که زیرساخت های شبکه توسعه خوشه را فراهم می نماید.
تیم امکان سنجی خوشه از روش های ” نسبت های مکانی” و ” ماتریس همکاری” برای تحلیل تمرکز جغرافیائی و بخشی و روابط همکاری بین واحدهای کسب و کار بهره گرفته و به تحلیل چالش ها و فرصت های مشترک کسب و کارهای گردشگری می پردازد. و با توجه به ظرفیت های خالی در نقشه خوشه در حوزه ی ارائه کنندگان خدمات کسب وکار تقسیم بندی تخصصی ایجاد شده است.
اولین گروه تحت عنوان مدرسه کسب و کار گردشگری وظیفه آموزش را به عهده دارد و همکاری گسترده ای را با دانشگاه های کشور آغاز نموده است.
هدف این واحد ایجاد نگرش و بینش صحیح در حوزه کسب و کار برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی می باشد که شامل همایش ها، کنفرانس ها، کارگاه های کوتاه مدت و میان مدت – دوره های استارت آپ و شتابدهی و حمایت از ایده های نو آورانه می باشد، دوره اول این واحد با حضور بیش از 300 داوطلب دانشگاهی (کارشناسی و کارشناس ارشد) برگزار شده که بیش از 60 نفر از شرکت کنندگان نیز جذب پروژه های در حال انجام شده اند. لازم به ذکر است با چند دانشگاه معتبر خارجی در حال مذاکره می باشیم.
گروه دوم تحت عنوان واحد کیفیت با تسلط بردانش روز درحوزه کیفیت وبهره مندی ازاستانداردهای جهانی درحال تدوین مدل کیفی بومی درحوزه گردشگری می باشند.وظیفه این گروه ممیزی کیفی وپیاده سازی الگوهای کارآمد برای بالابردن بهره وری وسطح رضایت مندی مشتری می باشد.

گروه مالی:برهمه آشکاراست یکی ازبزرگترین معظلات پیش رو در مقابل بازارتوریست خارجی مبادلات مالی می باشد.
در این واحد روی راه کارهای عمومی برای سهولت و امنیت در پرداخت های مالی کارمی شود.
پشتیبانی ازکارت های اعتباری بین المللی و ایجاد شبکه منسجم مالی در سطح خوشه گردشگری وایجاد کانال های تسهیل کننده تبادلات مالی برای بازاریابی مکمل و وابسته چون صنایع دستی و… ازاولویت های این بخش می باشد.
واحدبازارسنجی وبازاریابی شامل گروه مطالعاتی و گروهبازاریابی می باشدکه بخش مطالعاتی روی 25 کشوردرحال مطالعه است تابراساس نیازورفتاروانتظارهرنقطه هدف تولیدمحتواصورت پذیردتوسعه روابط خارجی وارائه محصولات متنوع واختصاصی گردشگری رسالت این واحد می باشدکه می تواندنوک پیکان خوشه ی گردشگری باشد.درحال حاضرمسیرهای متنوع گردشگری (فصلی –جغرافیایی-موسمی-آیینی و…)به گردشگران خارجی توصیه می شودکه هسته ی مرکزی خوشه دراین برنامه ریزی ذینفع خواهدبود.
به طورمثال یکی ازمسیرهای پیشنهادی ومورد استقبال مسیرمناطق نمونه گردشگری می باشدکه پتانسیل بالایی برای مجموعه هاوبنگاه های شهرهای مسیربه شمارمی رودواین همکاری دربرنامه ریزی سفرهم افزایی برای تمام مناطق نمونه گردشگری درپی خواهدداشت.
همزمان با خوشه ملی گردشگری پروژه وفارداری (loyalty) با هدف تخصیص رفاه عمومی در راستای عدالت اجتماعی را نیز شروع نموده ایمکه با برنامه ریزی روی منابع داخلی امکان استفاده از آنها را با کاهش محسوس هزینه فراهم نموده ایم.
تسهیل تخصیص منابع، مدریت ارتباط با مشتریان، خصوصی سازی و بهبود خدمات ، افزایش بهره وری منابع رفاهی گردشگری و بهره مندی از تمرکز جمعیت از اهداف این پروژه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *