En
شرکت سیاحتی علیصدر > اخبار > گزارش تصویری > آمریکا بعد از ایران به دنبال کسب تجربه میزبانی از اجلاس جهانی گردشگری…

به نقل از مدیر عامل شرکت سیاحتی علیصدر و عضو هیات رئیسه سازمان جهانی گردشگری ، رد پای میزبانی موفق ایران از اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری در اجلاس 2018 در همدان همچنان در اذهان میهمانان مشهود است و این مهم را می توان در مراودات امروز بین اعضا در باکو دریافت.

18 ژوئن 2019
کد خبر: 4139

در یکصد و دهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری

آمریکا بعد از ایران به دنبال کسب تجربه میزبانی از اجلاس جهانی گردشگری

یکصد و دهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری در باکو در حال برگزاری است . مجید درویشی مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر ، به عنوان عضو هیات رئیسه سازمان جهانی گردشگری همراه ولی تیموری معاون گردشگری کشور به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران به همراه ۳۴ کشور عضو از سراسر جهان، در این نشست حضور دارد .

به نقل از مدیر عامل شرکت سیاحتی علیصدر و عضو هیات رئیسه سازمان جهانی گردشگری ، رد پای میزبانی موفق ایران از اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری در اجلاس 2018 در همدان همچنان در اذهان میهمانان مشهود است و این مهم را می توان در مراودات امروز بین اعضا در باکو دریافت.

جالب تر آنکه شواهد و نقل قول های نمایندگان ایرانی حاضر در اجلاس باکو بیانگر آن است که حالا آمریکا بعد از 23 سال عضویت خود در سازمان جهانی را فعال کرده است . گویا امروز تجربه موفق کشورهایی همچون ایران در حوزه گردشگری آمریکایی ها را به میدان آورده است

 

 

عضویت آمریکا در صد و چهلمین جلسه شورای مشورتی سازمان جهانی گردشگری با حضور وزیر گردشگری آمریکا این بار پس از سابقه میزبانی ایران از اعضای سازمان جهانی اعلام شد.

بعد از 23 سال که آمریکاهم عضو سازمان جهانی گردشگری بوده است حالا در سال 2019 نماینده ترامپ حاضر شده و متن نامه وی را خوانده است که از عضویت در سازمان جهانی ابراز خوشحالی کرده و این مهم بیانگر آن است که سازمان جهانی گردشگری سازمانی است که اقتصاد مناطق دارای عضویت را متحول می‌کند و حضور فعال در این سازمان دارای اهمیت به سزایی خواهد بود

گفتنی است در نوامبر 2018 ایران میزبان چهلمین اجلاس جهانی گردشگری شد شركت سیاحتی علیصدر به عنوان یكی از اعضای هیات رئیسه این اجلاس، برای تصاحب امتیاز میزبانی از اجلاس جهانی جهانگردی (UNWTO) در همدان نقش تاثیرگذاری را ایفا كرد.
چهلمین نشست سالانه اجلاس جهانی گردشگری (UNWTO) نوامبر 2018 با حضور «زوراب پولولیكاشویلی» دبیركل اجلاس جهانی گردشگری در همدان برگزار و 80 تن از اعضای اجلاس جهانی گردشگری از 30 كشور حضور در این اجلاس حضور داشتند

(عکسها آرشیوی می باشد)

قرار است موضوعاتی از جمله تصمیم گیری پیرامون برگزاری کنوانسیون جهانی اخلاق در گردشگری، راهکارهای حفاظت از میراث گردشگری شامل پایداری در محیط‌زیست، فرهنگ و الگوهای اجتماعی و …، ایجاد شبکه مراکز خلاقیت در گردشگری و همچنین تصمیم مشترک در خصوص شعار گردشگری در سال 2020 و 2021 در یکصد و دهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری(UNWTO) مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

دیدار و گفت‌وگو با دبیر کل سازمان جهانی گردشگری، وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان،  و مقامات عالی رتبه گردشگری شرکت کننده در این اجلاس از کشور‌های چین، روسیه، ژاپن، هند و …از جمله برنامه هایی است که در حاشیه نشست شورای اجرایی در دستور کار معاون گردشگری کشورمان قرار دارد.

ولی تیموری  در حاشیه یکصد و دهمین اجلاس شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری در باکو در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اجلاس فرصتی است که ما بیش از پیش بتوانیم روابط خود را به صورت دو و چند جانبه با کشورها و سازمان‌های که در حوزه گردشگری فعال هستند، تقویت کنیم.
وی با اشاره به روابط و همکاری تنگاتنگ جمهوری اسلامی ایران با سازمان جهانی گردشگری اظهار داشت: ایران به عنوان یکی از اعضای فعال این سازمان در اجلاس شورای اجرایی آن در باکو حضور دارد.
وی هدف از حضور در این اجلاس به عنوان یک عضو اصلی شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری را تثبیت موقعیت و جایگاه خاص ایران در روابط با سازمان جهانی گردشگری و نیز پیگیری همکاری‌های با این سازمان عنوان کرد.
این مقام سازمان میراث فرهنگی افزود: با توجه به روابط جمهوری اسلامی ایران با سازمان جهانی گردشگری و برنامه‌های مفصلی که با دبیرخانه این سازمان به امضا رسیده است، در حال حاضر چند پروژه در همکاری با این نهاد بین المللی در دست اجرا می‌باشد.
تیموری خاطر نشان کرد: ایران در سال ۱۳۸۰ یک برنامه ملی توسعه گردشگری در همکاری با سازمان جهانی گردشگری آماده کرده است و در حال حاضر فاز دوم بازنگری این برنامه ملی در دست اجرا است.
به گفته وی یک سند توسعه گردشگری روستایی و طبیعت گردی در همکاری با سازمان جهانی گردشگری تدوین شده است که برای اجرای این سند قرار است در سال ۲۰۲۰ میلادی نشست مشترک با این سازمان در استان‌های کرمانشاه و کردستان برگزار شود.
وی افزود: علاوه بر آن استقرار سیستم حساب‌های اقماری گردشگری به صورت مشترک با مشورت فنی سازمان جهانی گردشگری و با همکاری مرکز ملی آمار و بانک مرکزی ایران در دست اقدام است.
تیموری گفت: ایجاد یک تصویر واقعی از جمهوری اسلامی ایران با کمک سازمان جهانی گردشگری در میان اعضای این سازمان یکی از پروژه‌های در دست اقدام است.
وی گفت: همچنین یک پروژه آزمایشی برای مشارکت و خدمات رسانی شایسته به معلولان و جانبازان در حوزه گردشگری با همکاری این سازمان در دست اقدام داریم و این موضوعات را قرار است در حاشیه این اجلاس در باکو نیز با اعضای دبیرخانه سازمان جهانی گردشگری پیگیری کنیم.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: ایران در این سالیان گذشته در راستای تقویت روابط و همکاری با سازمان جهانی گردشگری میزبان چند اجلاس آن بوده است و هم به عنوان عضو فعال همیشه مورد حمایت این سازمان قرار گرفته است.
تیموری گفت: سازمان جهانی گردشگری هم به نوبه خود از برنامه و ابتکار عمل‌های جمهوری اسلامی ایران همیشه بهرمند بوده و بنا بر این روابط و همکاری‌های خیلی خوبی با این سازمان داریم.
وی در ادامه مصاحبه خود اظهار داشت: علی رغم تحریم‌ها سال گذشته هشت میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر خارجی به ایران سفر کردند که در مقایسه با یک سال قبل ۵۲ درصد بیشتر می‌باشد.
وی افزود: این افزایش در دو ماه سال جاری نیز همچنان ادامه داشته و نسبت به دو ماهه یک سال قبل ۳۴ درصد بیشتر بوده است.
یکصد و دهمین اجلاس شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری امروز (یکشنبه) به مدت سه روز و با حضور مسؤولان و نمایندگان ۳۴ کشور عضو این شورا از جمله جمهوری اسلامی ایران در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان آغاز به کار کرد.
در مراسم آغاز به کار این اجلاس زوراب پولولیکاشویلی دبیر کل سازمان جهانی گردشگری، چارلس باندا رئیس شورای اجرایی این سازمان و نیز ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران حضور دارند.
حفاظت از میراث فرهنگی، گردشگری و پایداری اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی، تقویت پایداری در سطح منطقه‌ای و بومی، توسعه گردشگری و روش‌های جذب گردشگران، نقش توسعه گردشگری در حفاظت از میراث فرهنگی موضوعات و محورهای مورد گفت و گو و تبادل نظر در این اجلاس است.
در حال حاضر ۱۵۸ کشور عضو سازمان جهانی گردشگری هستند که در میان آنها ۳۴ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران در شورای اجرایی این سازمان عضویت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *