En
شرکت سیاحتی علیصدر > اخبار > آشنایی با سازمان گفتگوی همکاری‌های آسیایی ACD

سازمان گفتگوی همکاری‌های آسیایی ACD

 

یک سازمان دولتی بین‌المللی پایه‌گذاری شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۰۲ می‌باشد. 
اهداف اصلی این سازمان یکی توسعه همکاری‌های بین‌المللی در قاره آسیا و دیگری ادغام سازمان‌هایی از قبیل : اتحادیه اقتصادی اوراسیا، شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس، انجمن ملل آسیای جنوب شرقی و اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا می باشد. 
ایده اصلی تأسیس یک اتحادیه آسیایی ( گفتگوی همکاری‌های آسیایی )  نخستین بار توسط نخست وزیر تایلند ارائه شد.

اهداف اصلی سازمان گفتگوی همکاری‌ها آسیایی شامل موارد زیر می‌شود:

۱- ترویج همکاری کشورهای آسیایی در همه نقاط قوت و فرصت‌های شناسایی شده که بتواند فقر را کاهش داده و باعث پیشرفت سطح زندگی مردم آسیا شود با در نظر گرفتن توسعه دادن جامعه علوم پایه آسیایی که در حال افزایش در داخل خاک آسیا است.

۲- توسعه بازار مالی و اقتصاد و افزایش قدرت چانه زنی به جای رقابت میان کشورهای عضو و در نتیجه افزایش قدرت رقابت در بازارهای بین‌المللی.

۳- به عنوان عضوی از یک رشته فعالیت که باعث می‌شود با تمرکز بر نقاط قوت و توانایی‌های کشورها برای تبدیل این کشورها به یک شریک قابل اطمینان و مناسب برای دیگر مناطق بشود.

۴ و در انتها تبدیل قاره آسیا به یک اجتماع آسیایی که قادر به ارتباط با سایر نقاط دنیا است و در ضمن کمک به رشد و رفاه بیش تر کشورهای آسیایی و ایجاد صلح سازنده در این اجتماعات.

اقدامات مجمع گفتگوی آسیایی عمدتاً در دو محور انجام می شود:

۱- گفتگوها :

نشست سالانه وزرای مرتبط ACD انجام می شود تا درباره پیشرفت های سازمان و مسائل همکاری منطقه ای و وحدت کشورهای آسیایی گفتگو کنند. این نشست ها در یکی از کشورهای عضو و بنا به پیشنهاد و تصمیم اعضا برگزار می شود.
همچنین نشست وزاری خارجه کشورهای عضو در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان که در ماه سپتامبر برگزار می شود، انجام می گردد تا موضوعات بین المللی را بررسی کنند.

۲- پروژه ها :
پروژه های پیشنهادی اعضای برای ایجاد زمینه های همکاری حدود ۲۰ حوزه است که مهمترین آنها عبارت است از:
کشاورزی – انرژی –  بیوتکنولوژی – گردشگری –  فناوری اطلاعات – الکترونیک – مالی و …

نخستین نشست عمومی ACD در سال ۲۰۰۲ با حضور سران اعضای ۱۸ کشور اولیه عضو این مجمع به منظور شکل گیری این مجمع در تایلند تشکیل شد.

اولین نشست تخصصی گفتگوهای آسیایی در کشور تایلند با موضوع ایجاد اتاق فکر توسعه و تقویت ACD در سال ۲۰۰۴ در سطح وزرای علوم و تحقیقات کشورهای عضو برگزار شد.

کشورهای عضو ACD می توانند با توجه به برنامه ها، اهداف و سیاست های خود در هر یک از زمینه های همکاری به عنوان اولویت اول مجموع اعضا تبدیل شود و فعالیت نماید. این زمینه ها در کشورهای مختلف ، متفاوت خواهد بود.

کشور جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به هدف گذاری در حوزه گردشگری و حرکت در مسیر بهرمندی از این صنعت در راستای تحقق توسعه پایدار خود، پیشنهاداتی در این زمینه به مجمع ارائه کرده است.

نخستین اجلاس گردشگری اعضای ACD با پیشنهاد ایران در سال ۱۳۹۵ در شهر تبریز برگزار شد.

در اجلاس تبریز ، کامبوج به عنوان دومین میزبان و جمهوری خلق بنگلادش به عنوان سومین میزبان این اجلاس مورد توافق اعضاء قرار گرفت.

در دومین اجلاس این مجمع که در شهر سیم ریپ کشور کامبوج برگزار شد شهر همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا پیشنهاد و به تایید اعضاء رسید.

این پیشنهاد توسط سید محمد کاظم خلدی نسب، مشاور معاونت گردشگری به عنوان نماینده سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در نشست کارشناسان ارشد و مقامات عالیرتبه گردشگری دومین اجلاس وزیران گردشگری کشورهای عضو مجمع گفتگوهای آسیایی ACD که از تاریخ ۲۱ تا ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۶در شهر «سیم ریپ» کشور کامبوج در حال برگزاری است؛ ضمن برشمردن ویژگی های تاریخی، تمدنی و گردشگری همدان، این شهر را شایسته تبدیل شدن به پایتخت گردشگری آسیا، عنوان کرد.

به همین واسطه شهر همدان در سال ۲۰۱۸ علاوه بر میزبانی از اجلاس بین المللی اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری، میزبان نشست سران گردشگری کشورهای عضو گفتگوی آسیایی خواهد بود.

محتوای اجلاس های اعضای مجمع گفتگوی آسیایی غالباً دارای بخش های مشخصی است. این بخش ها عبارتند از:

۱- نشست کارشناسان ارشد
۲-  نشست وزرای گردشگری کشورهای عضو
۳- تور بازدیدهای فنی

۴- پنل های تخصصی گردشگری پایدار و شهرهای تاریخی

که متناسب با هر موضوع، نمایندگانی از کشورهای عضو در این رویداد شرکت خواهند کرد.

در حاشیه برنامه های اصلی و چارچوب های کلی نشست، میزبان می تواند برنامه های فرهنگی،آیینی و متنوعی را بر مبنای ظرفیت های فرهنگی و بومی آن منطقه پیش بینی و اجرا نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *